Travel medicine

Očkovanie proti cholere: vakcína DUKORAL

Cholera je veľmi závažné hnačkové ochorenie postihujúce iba človeka, ktorému podľahli už milióny ľudí. Epidémie cholery sprevádzali ľudstvo od pradávna , ale aj v 20. storočí došlo k ťažkým epidémiám v Južnej Amerike , ale aj na Ukrajine. Menšia epidémia bola na východnom Slovensku v roku 1970. Cholera je stále častá v chudobných štátoch sveta s nízkym hygienickým štandardom a s nedostatkom pitnej vody. Ochorenie začína väčšinou náhle, so stupňujúcimi sa hnačkami, ktoré vedú k veľkým stratám vody a minerálov. Človek tak môže bez liečby zomrieť behom niekoľkých hodín.

Pôvodca: baktéria Vibrio cholerae, viac typov
Výskyt: Ázia, Afrika, Latinská Amerika
Prenos infekcie: Orofekálnou cestou
Inkubačný čas: 3-6 dní
Hlavné príznaky ochorenia: Hnačkové vodnaté stolice, pri horšom priebehu rýchlo vedúce k strate veľkého množstva tekutín – ohrozenie života, bez teploty, môže byť prítomné i zvracanie
Prevencia: Očkovanie, stravovacie návyky
Očkovacia látka a očkovanie: Cestovateľom do rizikových oblastí sa odporúča inaktivovaná perorálna vakcína DUKORAL a zaočkovanie je možné vo všetkých ambulanciách cestovnej medicíny.
Očkovacia schéma: Pre dosiahnutie plnej odolnosti u dospelých a detí nad 6 rokov je potrebné použiť 2 dávky v odstupoch 1 – 6 týždňov a u detí od 2 do 6 rokov 3 dávky v odstupoch najmenej 7 dní (max. 6 týždňov). Hodinu pred a hodinu po imunizácii je potrebné vynechať jedlo, pitie, lieky a ostatné perorálne vakcíny.
Imunizácia musí byť dokončená najmenej 1 týždeň pred možnou expozíciou V.cholerae.
Revakcinácia: Na trvalú ochranu proti cholere sa odporúča 1 revakcinačná dávka do 2 rokov pre dospelých a deti vo veku od 6 rokov, a do 6 mesiacov pre deti vo veku od 2 do 6 rokov. Ak od poslednej vakcinácie uplynuli viac ako 2 roky (viac ako 6 mesiacov pre deti vo veku od 2 do 6 rokov), musí sa zopakovať primárna kúra.
Aktuálny PIL a SPC prípravku DUKORAL nájdete v sekcii VPOIS.


Očkovanie proti japonskej encefalitíde: vakcína IXIARO

Z klinického pohľadu je japonská encefalitída najhoršou zo všetkých vírusových zápalov mozgu. Až štvrtina končí smrťou a takmer polovica z tých, ktorí prežujú, má trvalé následky vo forme ochrnutí končatín. Ako samostatná choroba bola zistená identifikáciou vírusu v roku 1936 a o dva roky neskôr sa zistil prenos vírusu zo zvierat na ľudí prostredníctvom komára. Vyskytuje sa v oblasti juhovýchodnej Ázie, ale ochorenie sa v menšej miere vyskytuje aj v južnej Austrálii a Pakistane. Očkovanie sa odporúča pre cestovateľov do uvedených oblastí, hlavne pri dlhodobejšom pobyte aj mimo miest.
Pôvodca: Flavivírusy
Výskyt: Najmä juh, juhovýchod a východ Ázie a západné časti Pacifiku
Prenos infekcie: nočné mušky a komáre
Inkubačný čas: 4 – 14 dní
Hlavné príznaky ochorenia: Zápal mozgu a mozgových blán – meningoencefalitída. Horúčka, úporné bolesti hlavy, stuhnutosť šije, zmätenosť, ochrnutia, bezvedomie – život ohrozujúca infekcia (30% smrtnosť)
Prevencia: Očkovanie, mechanická ochrana proti hmyzu (repelenty, odev, moskytiery)
Očkovacia látka a očkovanie: Cestovateľom do rizikových oblastí sa odporúča inaktivovaná, adsorbovaná vakcína IXIARO a zaočkovanie je možné vo všetkých ambulanciách cestovnej medicíny.
Očkovacia schéma: Dospelí, dospievajúci a deti do 3 rokov: 2 samostatné dávky po 0,5 ml; Deti vo veku od 2 mesiacov do 3 rokov: 2 samostatné dávky po 0,25 ml.
Dospelí vo veku 18-65 rokov: Primárna vakcinačná séria sa podáva podľa bežného plánu, kedy prvá dávka je podaná v deň 0 a druhá dávka 28 dní po podaní prvej dávky. Osoby vo veku 18-65 rokov môžu byť vakcinované aj formou zrýchleného plánu, kedy sa prvá dávka podá v deň 0 a druhá dávka 7 dní po podaní prvej dávky. Pri bežnom aj zrýchlenom pláne je potrebné primárnu imunizáciu ukončiť aspoň týždeň pred možným vystavením vírusu japonskej encefalitídy (JEV).
Deti od 2 mesiacov do 18 rokov: Primárna vakcinačná séria sa podáva podľa bežného plánu, kedy prvá dávka je podaná v deň 0 a druhá dávka 28 dní po podaní prvej dávky. Posilňovacia dávka: U všetkých vekových skupín by sa posilňovacia dávka (tretia dávka) mala podať v priebehu druhého roka (t.j. 12 – 24 mesiacov) po primárnej imunizácii, pred potenciálnym opätovným vystavením JEV. Aktuálny PIL a SPC prípravku IXIARO nájdete v sekcii VPOIS.


Repelent sprej Moskito GUARD

Účinná látka: Ikaridin
Obsah: 75 ml
Obsahuje 20% Ikaridinu
Bez obsahu DEET a alkoholu
Je vedecky dokázané, že repelentný prípravok Moskito GUARD poskytuje účinnú mechanickú ochranu, ktorá odpudzuje bodavo-cicavý hmyz, ako sú napr. komáre a kliešte prenášajúce choroby ako sú:
 • Lymská borelióza
 • Japonská encefalitída
 • Malária
 • Kliešťová encefalitída
 • Chikungunya
 • Horúčka dengue
 • Žltá zimnica
 • Vírus Zika

Repelent sprej Moskito GUARD je odporúčaný Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a je účinný vo všetkých krajinách sveta.
Je to prvý repelent na trhu, ktorý je ideálny pre Vašu pokožku, nakoľko hydratuje vrchnú vrstvu kože a naviac má veľmi príjemnú vôňu.
Výhody prípravku Moskito GUARD:
 • Dlhodobá ochrana (+8 hodín)
 • Bezpečný pre deti od 2 rokov a aj pre tehotné ženy
 • Hydratuje a vyživuje pokožku
 • Príjemná vôňa
 • Nemastný, vodeodolný
 • Povolený na palube lietadla

Markets we cover:
Slovakia, Czech Republic, Poland, Hungary, Serbia, Macedonia, Bosnia and Herzegovina and Baltics

Our sales teams detail pharmaceutical products and medical devices to urologists, oncologists, gynecologists, allergists, GPs and others. We have fully competetive Share of Voice & optimal territory coverage. Our partners – pharma manufacturers experienced the advantage of our business model by improved sales or profits on products they handed over to us. We regained market leadership for some of them within the period of 2 years. Others experienced double-digit growth or saved significant amounts of promotional funds when promoting their products by VIVAX.
Aplikacia Mimoriadne objednavanie liekov